WYKRYWACZE HOBBYSTYCZNE


 
 
   
 hobby
 10 powodów by kupić u nas
 cennik
 akcesoria
 części zamienne
 słowniczek
 faq
 linki
 serwis
 zamówienie
 regulamin
 
  strona główna  |  kontakt
szukaj    
Najczęściej zadawane pytania

Jaki wykrywacz?
Jaki wykrywacz wybrać?
Chciałbym wykrywacz do poszukiwania tylko złota.
Poszukuję czołgów i pojazdów opancerzonych, ich resztek
Chcę odnaleźć skrytkę w ścianie lub podłodze.
Poszukiwanie meteorytów
O działniu wykrywaczy i ich obsłudze
Czy na wyświetlaczu wykrywacza pokazywany jest wykryty przedmiot?
Czy z ceną "rośnie" zasięg wykrywacza?
Zasięgi wykrywaczy
Do czego służy opcjonalna sonda mniejsza od standardowej?
Do czego służy opcjonalna sonda większa od standardowej?
Jeżeli w czasie poszukiwań zaskoczy mnie deszcz?
Jak wykopać wykryty przedmiot?
Co to znaczy, że wykrywacz jest dynamiczny, co to jest dynamiczny tryb pracy?
Co to znaczy, że wykrywacz jest statyczny, co to jest statyczny tryb pracy?
Co to jest namierzanie?
 
Jaki wykrywacz wybrać?
Zależy to w dużej mierze od zasobności portfela. Podstawowym jednak kryterium jest to, jakiego rodzaju przedmiotów i gdzie chcemy poszukiwać: monet na polach lub plażach, militariów na polach bitew, zatopionych czołgów i pojazdów pancernych, zestrzelonych samolotów, biżuterii na kąpieliskach, zakopanych skrzyń, meteorytów. Aby pomóc w wyborze wprowadziliśmy podział na naszej stronie obok "Kryteriów wyboru". W przypadku szczegółowych pytań prosimy o kontakt.
Chciałbym wykrywacz do poszukiwania tylko złota.
Nie ma takich wykrywaczy. Jeżeli chcemy poszukiwać przedmiotów ze złota, należy pamiętać, że nie są one tak naprawdę ze "złota", a jedynie z jego stopów, które posiadają bardzo różną przewodność elektryczną. Przedmioty ze stopów złota będą wskazywane w połowie skali wszystkich przedmiotów z metali kolorowych! Do poszukiwania przedmiotów ze złota stosuje się standardowe wykrywacze. Istnieje natomiast wiele modeli wykrywaczy do poszukiwania samorodków złota. Są to albo wykrywacze pracujące na wysokich częstotliwościach (np. 60 kHz), które pozwalają na odnajdywanie bardzo drobnych samorodków albo specjalizowane wykrywacze impulsowe.
Poszukuję czołgów i pojazdów opancerzonych, ich resztek.
Najlepszym do tego celu jest magnetometr. Jest to urządzenie, które mierzy względne uchylenie ziemskiego pola magnetycznego (tego, które powoduje, że odchyla się wskazówka kompasu) między dwoma czujnikami w rurce przyrządu. Uchylenie takie powodowane jest przez np. przedmioty z żelaza. Im są one większe tym większe jest to uchylenie. Magnetometry wykrywają te zmiany na znacznych głębokościach. Istotną cechą magnetometrów jest brak reakcji na śmieci z metali kolorowych, np. aluminiowe puszki. Innego rodzaju detektorem, który można by zastosować do takich poszukiwań jest detektor o dwóch rozdzielonych sondach (ang. Two-Box), np. White's TM 808. Tego typu urządzenia wykrywają wszystkie metale, przy czym przedmioty o średnich i dużych rozmiarach będą wykrywane na większych głębokościach niż standardowym wykrywaczem. Małe przedmioty będą pomijane.
Chcę odnaleźć skrytkę w ścianie lub podłodze.
Poszukiwanie w budynkach bywa bardzo uciążliwe. Jeżeli ściana jest zbrojona metalem to znalezienie w niej czegokolwiek jest praktycznie niemożliwe. Ponadto w ścianach zwykle znajdują się instalacje elektryczne, wodne, gwoździe, śruby itp. Także zbrojenia sufitów i podłóg mogą bardzo wpływać na pracę wykrywacza. Najlepiej do poszukiwań w pomieszczeniach nadają się wykrywacze z małą sondą, mogące pracować w trybie statycznym. W trybie tym nie jest konieczne przemiatanie sondą, co znacznie ułatwia manewrowanie po powierzchni ścian, a ponadto mamy możliwość określenia wielkości wykrytych przedmiotów na podstawie rozległości sygnału. Dzięki małej sondzie łatwiej będzie wyróżnić poszczególne sygnały, a wpływ pobliskich zbrojeń będzie znacznie mniejszy.
Poszukiwanie meteorytów
Jak pokazuje praktyka, poszukiwanie meteorytów jest stosunkowo proste z wykrywaczami metali, o ile jest to meteoryt żelazny. Podstawowa trudność polega na rozróżnieniu meteorytu od innych przedmiotów z żelaza. Okazuje się, że najlepiej do tego celu służą wykrywacze z rozbudowaną dyskryminacją, a zwłaszcza takie, które pozwalają na zapisywanie w pamięci pożądanych charakterystyk przedmiotów. Spotkaliśmy się z sytuacjami, że po wprowadzeniu do pamięci detektora charakterystyki konkretnego meteorytu były one niemal bezbłędnie wykrywane. W przypadku innego rodzaju meteorytów wykrywacze bardzo różnie na nie reagują. Praktycznie każdy wykrywacz reaguje inaczej na inny rodzaj meteorytu.
Czy na wyświetlaczu wykrywacza pokazywany jest wykryty przedmiot?
Nie, i nie ma takich wykrywaczy! Na wyświetlaczach LCD wielu wykrywaczy pokazywane są wyobrażenia różnych przedmiotów, takich jak gwoździe, kawałki folii aluminiowej, kapsli, monet 1cent, 10 centów, 25 centów, 1 dolar i inne. Wskazanie to oznacza, że wykryty przedmiot ma charakterystykę podobną do pokazanego na wyświetlaczu. Wskazanie na wyświetlaczu zależy od stopu, wielkości czy ułożenia wykrytego przedmiotu. Cyfrowych sygnatur dla wszystkich możliwych przedmiotów jest nieograniczona ilość. Najlepsze wykrywacze są w stanie rozróżnić niewiele ponad 1000 przedmiotów i tylko nieliczne z nich mają swoją graficzną reprezentację w postaci rysunku (ikony) obiektu.
Czy z ceną "rośnie" zasięg wykrywacza?
Generalnie, do pewnego poziomu cenowego tak. Renomowane firmy produkują wiele modeli wykrywaczy. Z reguły te tańsze modele mają mniejszą czułość od droższych. Od pewnego poziomu cenowego, przyrost zasięgu nie jest wprost proporcjonalny do jego ceny, natomiast pojawiają się liczne dodatkowe opcje związane np. z coraz doskonalszym rozpoznawaniem wykrytego obiektu, czy możliwością regulacji licznych parametrów pracy, co przekłada się na większą efektywność samych poszukiwań.
Zasięgi wykrywaczy.
Maksymalny zasięg standardowego wykrywacza to ok. 1,5 m na przedmioty które mają bardzo dużą powierzchnię. Przedmiot o wielkości dużej monety można wykryć z głębokości nawet 50 cm pod warunkiem, że grunt nie jest silnie zmineralizowany, moneta ułożona w gruncie na płasko i znajduje się w gruncie od dłuższego czasu. Zasięg graniczny wykrywacza można nieco zwiększyć stosując opcjonalne, większe cewki.
Do czego służy opcjonalna sonda mniejsza od standardowej?
Sondy takie stosowane są zazwyczaj w terenie, gdzie znajduje się bardzo dużo przedmiotów w ziemi. Dzięki mniejszej sondzie wykrywacz łatwiej wyróżnia poszczególne przedmioty. Dzięki użyciu małej sondy, sygnały od przedmiotów nie nakładają się i identyfikacja jest dokładniejsza. Rzadsze są też wypadki, że przedmiot bezwartościowy "zamaskuje" sygnał od przedmiotu wartościowego.
Do czego służy opcjonalna sonda większa od standardowej?
Sondy takie zwykle zwiększają zasięg wykrywacza. Należy pamiętać jednak, że zasięg wykrywacza z większą sondą wzrasta w różnym stopniu na różnej wielkości przedmioty (np. na bardzo małe przedmioty zasięg nie wzrośnie).
Jeżeli w czasie poszukiwań zaskoczy mnie deszcz.
Sondy wszystkich produkowanych obecnie wykrywaczy są wodoszczelne. Obudowa elektroniki w wykrywaczach innych niż te do poszukiwań podwodnych nie jest odporna na deszcz. Często jednak użytkownicy we własnym zakresie zakładają na elektronikę osłony lub po prostu folie plastikowe i jak praktyka pokazuje jest to wystarczające zabezpieczenie przed przypadkowym zamoknięciem. Do niektórych modeli dostępne są oryginalne osłony, dobrze dopasowane do obudowy i tylko nieznacznie pogarszające kontrast odczytu wyświetlacza. W przypadku zalania wodą nigdy nie wolno suszyć zawilgoconego wykrywacza w bezpośredniej bliskości źródeł znacznego ciepła! Znane są przypadki spalenia układów elektronicznych i odkształcenia obudów elektroniki pod wpływem gorącego powietrza. Zawilgoconą elektronikę wykrywacza najlepiej wysuszyć w temperaturze pokojowej.
Jak wykopać wykryty przedmiot?
Jeżeli wykryty przedmiot znajduje się pod darnią najłatwiej jest ją wyciąć z czterech stron i odłożyć na bok tak, aby można było ułożyć ją po wykopaniu znaleziska ponownie na swoim miejscu. Następnie należy wykopać ziemię znajdującą się pod nią. Na polu lub na piasku, po prostu wykop ziemię sypiąc ją obok dołka. Sprawdź, ponownie wykrywaczem gdzie znajduje się przedmiot - w wykopanej ziemi czy nadal w dołku. Jeśli w wykopanej ziemi, najczęściej stosowaną metodą najłatwiejszego jego odnalezienia jest rozepchnięcie wykopanej ziemi do grubości kilku centymetrów (najwygodniej nogą) i ponowne namierzenie przedmiotu wykrywaczem. Wtedy wiele osób odkłada wykrywacz i bierze w rękę ziemię znad miejsca, w którym wykrywacz sygnalizował przedmiot i przesuwa ją przed sondą. Jeżeli w ziemi, która mamy w dłoni sygnalizowany jest metal, odsypujemy do drugiej ręki część ziemi i przesuwamy rękę z ziemia pod cewka. Jest to najczęściej stosowana metoda wydobywania przedmiotów. Bardzo pomocnym może być także specjalny mały wykrywacz - pinpointer, np. White's Bullseye.
Co to znaczy, że wykrywacz jest dynamiczny, co to jest dynamiczny tryb pracy?
W wykrywaczu dynamicznym, do wykrycia przedmiotu, wymagany jest ruch sondy. Jeśli sonda zostanie zatrzymana nad przedmiotem, nie będzie on sygnalizowany. Często w wykrywaczach tego typu, jeżeli ich pracy towarzyszy sygnał wiodący, nad wykrytym przedmiotem on wzrośnie, nad przedmiotem odrzucanym (dyskryminowanym) ucichnie.
Co to znaczy, że wykrywacz jest statyczny, co to jest statyczny tryb pracy?
W statycznym trybie pracy, do wykrycia przedmiotu, nie jest konieczny ruch sondy. Przedmiot (w zależności od modelu wykrywacza, głębokości zalegania i wielkości przedmiotu) zaczyna być sygnalizowany gdy sonda zbliża się lub nachodzi na niego a przestaje, gdy sonda swoim obrysem "schodzi" znad przedmiotu. Tryb ten pozwala określić przybliżoną wielkość wykrytego przedmiotu i dokładnie określić miejsce jego zalegania.
Co to jest namierzanie?
Namierzanie, jest to chwilowe przełączenie wykrywacza z trybu dynamicznego na tryb statyczny celem dokładniejszego zlokalizowania miejsca zalegania wykrytego przedmiotu.
 
strona główna  |  wykrywacze hobbystyczne  |   kontrola osobista  |